Historie značky Louis Vuitton

Luxusní gigant jménem Louis Vuitton…

Louis Vuitton se narodil v roce 1821 v malé vísce Anchay v jihovýchodní Francii do zcela obyčejné dělnické rodiny. Právě díky svému neurozenému původu záhy pochopil, jaký důraz je kladen na silnou pracovní morálku a vytrvalost. Snad by i pokračoval v již po generace zažitém mustru běžné dělnické třídy, kdyby však matka v jeho pouhých 10 letech nezemřela a otec se znovu neoženil. Soužití s macechou
pro malého Louise neposkytovalo potřebné stabilní zázemí a nebylo proto překvapením, když se ještě jako náctiletý hoch s vidinou nového, snad i lepšího života, rozhodl vydat na zkušenou do vzdálené, industrializací zmítané Paříže. Cestování v té době pro mladého hocha nebylo vůbec jednoduché, zpravidla cestoval pěšky a po cestě přijímal jakoukoliv sezónní práci, která se naskytla, jen aby přežil
a podpořil svou vidinu Paříže.

Paříž v té době zaznamenávala přerod z jednodušší zemědělské a řemeslné výroby na složitější výrobu strojní a průmyslovou, přičemž se svého rozvoje dočkalo i cestování. Ruku v ruce s tehdejšími způsoby dopravy tak vznikla poptávka po pevných cestovních prostředcích,
ve kterých by bylo možné převážet osobní majetek a převážně garderoby bez zbytečné újmy.

Tehdy šestnáctiletý Louis Vuitton si díky svým zkušenostem nabraným během několikaleté cesty do Paříže zajistil pracovní pozici pro úspěšného výrobce krabic a baliče Monsieur Maréchala a nevědomky tím tak odstartoval svou budoucí kariéru známé luxusní značky
Louis Vuitton – jedné z nejdéle působících luxusních značek vůbec.

Na vzestupu ke hvězdám…

Mladý Vuitton záhy dosáhl respektu ve svém oboru a jeho pověst nejzručnějšího řemeslníka začínala prosakovat i v mnohem vznešenějších kruzích, které nakonec zapříčinily to, že si v roce 1854 mohl dovolit opustit své staré místo a otevřít vlastní dílnu na 4 Rue Neuve-des-Capucines v Paříži. Tehdejší cestovní zavazadla – kufry byly přizpůsobené způsobu cestování, měly proto zaoblená víka pro snazší odtok vody, což však prakticky znemožňovalo jakoukoliv formu stohování. Roku 1858 Louis Vuitton představil první plochý, snadno stohovatelný kufr s nepromokavou úpravou v podobě voskovaného šedého plátna známého jako Trianon a odstartoval tím poptávku nejen z řad Pařížanů. K uspokojení potřeb všech žadatelů, okouzlených doposavad nevídaným zpracováním cestovního kufru, bylo nutné výrobu posunout do větších prostor za město – konkrétně do tehdejší vesničky Asnières.

I hvězdy někdy padají – aneb přes překážky vpřed…

Léta a léta úspěchu však začínala uvadat pod tíhou popularity, s kterou se v ruku v ruce zrodilo i plagiátorství, které je známé do dnešních dnů, nakolik je značka Louis Vuitton jednou z nejčastěji padělaných značek vůbec. Jedním z tehdejšího zvoleného způsobu ochrany byla změna designu. Z obyčejné šedé se roku 1876 přešlo na nový vzor pruhovaného plátna v barvách béžové a hnědé, do té doby vskutku výrazná změna. Následující vývoj podniku ovlivnila mj. svým ničivým efektem i francouzsko-pruská válka, ovlivnění a krize však nebyla natolik rozsáhlá a roku 1885 dílna přerůstá v továrnu s prvním otevřeným podnikem mimo Francii na Oxford Street v Londýně. S dalším úspěchem ale přišla i další vlna plagiátorství, která si žádala nové inovace a úpravy. O 3 roky později byl světu představen legendární vzor „Damier Canvas“, včetně ikonického loga s ochrannou známkou „Marque L. Vuitton déposée“. Avšak nic netrvá věčně, roku 1892 Louis Vuitton umírá na selhání ledvin a podnik přenechává svému synovi Georgesovi, který na počest svého otce světu představil dnes již legendární vzor „Monogram“.

Kufrem to začalo, Almou to pokračovalo…

Jak podnik vzkvétal, přitahoval čím dál tím více pozornosti mezi elitní klientelou.
Jednou takovou představitelkou elitní klientely byla módní ikona Gabrielle Chanel, pro kterou bylo soukromě vytvořeno menší cestovní zavazadlo nesoucí jméno Squire, dnes známé jako Alma – jedna z nejpopulárnějších kabelek své i dnešní doby. S obecným úspěchem svého menšího zboží Louis Vuitton následně rozšířil produktovou řadu o Keepall (1930), Speedy (1930 ) a Noe (1932). Poptávka byla natolik mimořádná, že se i v současné době stále vyrábí v nespočtu materiálů, velikostí i limitovaných edicí.

S kůží na trh – doslova…

V roce 1936 syn Louise Vuittona Georges umírá a pozice vedení domu se ujímá jeho syn Gaston-Louis Vuitton. Byl to právě Gaston, který během 50 let funkčního období do svých produktů zařadil kůži a přepracoval charakteristické monogramové plátno pro použití v různých stylech, včetně slavného válcového Papillonu (1966).

O jeden z nejvíce zásadních momentů v historii značky se však postaral gentleman jménem Henry Racamier, zeť již zesnulého Gastona-Louis Henry, který rozpoznal potřebu rozšířit stopu značky, prosadil otevření maloobchodních míst po celém světě a zapříčinil expanzi značky Louis Vuitton v celosvětový konglomerát LVMH (Moët & Chandon a Hennessy).

90. léta ve znamení zajímavých spoluprací…

Jednou z nejzajímavějších kreací bylo bezesporu dílo Stephena Sprouse, jež s pomocí Marca Jacobse navrhl kolekci neonových graffiti ztvárněných na klasickém monogramovém plátnu. Dodnes se jedná o jednu z nejvyhledávanějších kolekcí mezi vážnými sběrateli.
Po úspěchu této spolupráce se LV začal postupně spojovat s populárními umělci a návrháři.

V roce 2003 Louis Vuitton spolupracoval s japonským umělcem Takashi Murakami na vytvoření vícebarevného monogramu:
standardního tisku monogramu, ale ve 33 barvách na černém nebo bílém pozadí.

Louis Vuitton v České republice…

Louis Vuitton jako dnešní stálice pražské Pařížské ulice na náš trh vstoupila roku 1998 se svou první českou pobočkou vůbec.
Od roku 1998 se sice mnohé změnilo, butik se dvakrát přestěhoval a několikrát zvětšil, až své dílo završil otevřením několikapatrového butiku na jedné z nejprestižnějších ulic v pražské metropoli. Tím Louis Vuitton vzbudil nevídanou pozornost – nejen šíří sortimentu, ale i interiérem, který je poctou české secesi. České sídlo značky LV má tři patra, v každém zákazníkům nabízí jiný sortiment, ať už klasické a všemi očekávané oddělení kabelek, pánskou módu, oddělení knih či relaxační zónu.

Všemi známá Neverfull…

Jak prodeje Louis Vuitton nadále stoupaly, značka v roce 2007 představila produkt, který odstartoval doslova šílenství a který se stal jedním z jejích nejklasičtějších stylů a jednou z nejuznávanějších kabelek na světě – kabelka Neverfull.

Neverfull, vyrobená z klasického monogramového plátna s plně lemovaným pruhovaným vnitřkem s boční kapsou a lemem vachetta, byla zdánlivě základním kouskem, který překvapil svou neslýchanou nosností i přes poměrně tenké popruhy.

V roce 2014 byla klasická verze přepracována s novým vnitřním potiskem, rozšířilo se portfolio barevných kombinacích a začlenila se také odnímatelná pochette.

Rozloučení s další ikonou módního domu…

Psal se začátek roku 2013, kreativní ředitel Marc Jacobs, který přeměnil vysoce profilovanou značku v módní impérium, společnost opouští
ve prospěch své vlastní jmenovité značky a jako symbol rozloučení po sobě zanechává všestrannou, funkční kabelku inspirovanou kufříkem Monceau nesoucí široce známý název „Pochette Métis“, jeden z nejvíce žádaných produktů LV vůbec.

Ve znamení třpytivé budoucnosti a umění…

Přestože jisté základy byly položeny již ke konci 90.let, trvalo dalších několik let, než se společnost plynule posunula z prvních šperkařských kousků k vzácným diamantům a tzv. haute-joaillerie (vysoká šperkařina). Spolu s hodinkami tak doplnily již tak bohaté portfolio produktů LV a podpořily tak mimořádné dědictví a původní odkaz zakladatele značky Louis Vuitton. Louis Vuitton se stal synonymem pro kvalitu, smysl pro detail a vášeň, která by se jedním slovem dala shrnout jako umění, které je protkané všemi směry.

Všimli jste si někdy, že i dokonce výlohy butiků jsou samostatnou formou umění?

Ve společnosti Unlimitage věříme, že umění by mělo být široce uznávané, mělo by být hýčkané a opečovávané.
Proto pro Vás s nejvyšší pečlivostí vybíráme jedinečné kousky, které podtrhnou Váš osobitý styl, uchovají Vaše finance a vykouzlí Vám úsměv na tváři. Věnujte nám chvilku svého času, prosím. Jsme si jistí, že u nás najdete vše, po čem Vaše srdce touží s cenovkou nižší než v butiku.

Související příspěvky

Historie značky Bulgari

Historie značky BULGARI Založení a počátky značky… Sotirios Bulgari, zakladatel značky Bulgari, byl mužem s neuvěřitelnou vizí a vášní pro řemeslo šperkařství. Narodil se v

Nákupní košík
Vyberte si vaší měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro